Lymská borelióza

Po mírné, nebo spíše téměř žádné letošní zimě můžeme očekávat řadu důsledků. Třeba zvýšený výskyt slimáků, komárů, ale i klíšťat. Svou pozornost zaměříme právě na poslední z nich, na klíšťata, a současně na jedno z možných rizik, která pro nás klíšťata představují, na lymskou boreliózu.

Projevy lymské boreliózy

Co víme? Co nevíme? Co bychom měli vědět? Zčervenání kůže ve tvaru terče (centrální rudá skvrna se světlým okolím, a to celé je ještě obkrouženo červeným kruhem) v místě přisátí klíštěte je pro boreliózu typické. Vyskytuje se však v osmdesáti, podle některých pramenů dokonce pouze ve čtyřiceti procentech případů. Neznamená to tedy, že pokud se tento příznak neprojeví, že máme vyhráno. Bohužel.

Mezi další příznaky patří únava, pálení na kůži, bolesti zad, svalů nebo kloubů. Poruchy vidění, jako je dvojité vidění a problémy se zaostřováním. Příznaky lymské boreliózy jsou velice proměnlivé, a stejně tak i její inkubační doba, která se pohybuje od 2 do 30 dní, nebo i několik měsíců. V počátečních stádiích bývá borelióza léčena penicilinem, při neúspěšnosti léčby či alergii na penicilin je alternativní volbou například doxycyklin ze skupiny tetracyklinů. Z člověka na člověka je přenos možný jen z matky na potomky během nitroděložního vývoje.

Výskyt nakažených klíšťat

Klíšťata přebývají především v trávě a na keřích, které dosahují maximální výšky jeden a půl metru. Nepadají na nás tedy ze stromů, jak se často mylně domníváme. Také je neodradí tmavé oblečení, protože reagují na pach a teplo lidského těla. Na vycházky do přírody, především do listnatých a smíšených lesů, ale dokonce i při pobytu na zahradě nebo v městských parcích používejte vhodný repelent a nechoďte v šortkách, v tričku s krátkými rukávy, ani v sandálech naboso. Nečastější lokality výskytu jsou podél vodních toků. Dříve se také udávalo, že v nadmořské výšce nad 700 metrů se klíšťata nevyskytují. Dnes však již byla prokázána dokonce až ve výšce nad 1200 metrů nad mořem. Nevyšší výskyt klíšťat nakažených boreliemi v České republice vykazují kraje Středočeský, Pardubický, Karlovarský a okresy Frýdek-Místek a Příbram.

Lymská borelióza

Borelióza onemocnění způsobené bakterií Borrelia burgdorferi je onemocnění přenosné ze zvířete na člověka tzv. antropozoonóza (z řečtiny anthropos - člověk, zôon - zvíře, et nosos – nemoc, nemoci původu jak virového vzteklina, tak bakteriálního Leptospiróza, Antrax, parazitárního jako toxoplazmóza i prionového Creutzfeldt - Jakobova nemoc). V přírodě postihuje hlavně hlodavce, ale i vysokou zvěř a některé ptáky. V přenosu se uplatňují především klíšťata, vzácně možná i jiný hmyz, sající krev. Borelie byly izolovány i v komárech, ovádech, mouchách, blechách, ale přenos prostřednictvím tohoto hmyzu není sice vyloučen, ale současné době je považován za nepravděpodobný. Klíšťata najdou svou oběť pomocí Hallerova orgánu, který se nachází na chodidlech předních nohou. Tento orgán umožňuje detekci CO2.

Borelie přežívá v organizmu v nervových, svalových nebo očních tkáních, a je schopna měnit své vlastnosti tak, aby ji nemohl zasáhnout imunitní systém. To je také jedním z důvodů, proč laboratorní průkaz nemusí být vždy stoprocentně spolehlivý a diagnóza bývá často obtížná. Podle některých studií dochází k přenosu borelie jen zřídka již během prvních dvaceti čtyř až třiceti šesti hodin po přisátí. Včasné odstranění klíštěte proto hraje nezanedbatelnou roli. Po návratu domů je proto důležité prohlédnout celé tělo, i zkontrolovat oděv, který jsme svlékli, protože klíště v něm může být zachyceno, a svou oběť si najít dodatečně. Nezapomínejte ani na své zvířecí kamarády, také ti vám mohou klíště zavléci domů.

Odstranění klíštěte

Pokud najdete přisáté klíště, je nejlépe uchopit je pinsetou a vyviklat kývavými pohyby. Od onoho dříve doporučovaného vytáčení tím či oním směrem se v současnosti spíše upouští a někdy dokonce postačí silně namydlený kousek hrubší tkaniny, například froté, a klíště prostě silným tlakem setřít. Tento postup je zvláště výhodný u maličkých klíšťat, která není snadné uchopit. Ideální také není zakapávání olejem. Klíště se tím dusí a to způsobí, že do ranky vyvrhne borelie ze svého zažívacího systému a ty se pak dostanou do naší krve ihned, k čemuž by jinak potřebovaly minimálně dvanáct hodin a my již víme, že při nákaze boreliemi hraje čas významnou roli. Ranku i použité nástroje je samozřejmě nutné vydezinfikovat. Důležité je rovněž vědět to, že při odstraňování klíštěte nechráněnou rukou mohou borelie proniknout porušenou kůží a tak nás dodatečně nakazit.

Vitamín B a klíšťata

V poslední době se také rozšířil názor, že vitamín B přijímaný ve vyšších dávkách a s předstihem, prý odpuzuje klíšťata, ale údajně i komáry. Pokud si nevyvoláme hypervitaminózu B z předávkování, tak tím přinejmenším nic nezkazíme.

Potěšující zprávou je to, že se na trhu objevila novinka, testovací souprava fungující na podobném principu, jako těhotenský test. Její pomocí lze zjistit, zda klíště bylo či nebylo nakažené boreliemi. K průkazu není třeba například krev postižené osoby, ale samotné odchycené klíště.

BORRELIA TEST je testovací sada pro detekcí bakterií Borrelia burgdorferi. Klíště se vloží do zkumavky s roztokem a pomocí bambusové tyčinky rozdrtí. Směs se pipetou přenese na tester, podobný těhotenskému testu. Během 10 minut znáte výsledek, zda bylo klíště nakažené. Testovat můžete jak klíšťata na lidech tak na domácích zvířatech.

I.K. 29.4. 2015
Reklama