Emocionální nákaza

Zažil to už zřejmě každý. Úplně stačí, aby někdo něco řekl, udělal výrazné gesto, vyslal zoufalý pohled. Stačí být pouze na dosah a můžeme se nakazit.

Když vám někdo vypráví, co strašného zažil, dostanete strach, při smutném filmu se rozpláčete a při zábavném líčení toho, jak vaše přítelkyně zbrkle cosi popletla, se rozesmějete spolu s ní. Protože proti takové infekci nejsme imunní, mohou nás ostatní povzbudit, rozveselit, potěšit nebo také stáhnout až na dno, či přímo zadupat do země. Můžeme se něčemu takovému vůbec bránit? Schopnost vnímat pocity druhých nám umožňují tak zvané zrcadlové neurony zodpovědné za soucit. Jejich prostřednictvím se již kojenci mohou dorozumět s rodiči. Mezi třetím a čtvrtým rokem života dítěte jsou již zrcadlové neurony zcela vyvinuty. Tím způsobem vysvětlují odborníci, proč jsme tak náchylní k tomu, aby nás druzí ovlivňovali v dobrém, stejně jako špatném směru. Do jaké míry však reagujeme na nálady ostatních, nezávisí pouze na druhých lidech, ale i na našich zkušenostech a temperamentu.

Člověk, který kolem sebe šíří dobrou náladu, je vítaným partnerem, ale od lidí ve špatném rozpoložení bychom měli co nejrychleji i co nejdále zmizet. Vyhýbejte se těm, kdo vám při prvním setkání hned na úvod sdělí, jak špatně vypadáte a projeví starost o to, co je s vámi. Pokud jste až dosud byli vyrovnaní, po takové zprávě se začnete cítit přesně tak, jak vám bylo řečeno. Nenechte se zaplést do rozebírání toho, jaké nemoci kdo má, ani nerozvíjejte soutěživé rozhovory na téma kdo z vás má horší potíže, větší bolesti, či méně spí. Dejte si pozor na tak zvané zabijáky snů. Jakmile se jim svěříte se svými plány a touhami, uslyšíte pesimistické úvahy o tom, proč se to nezdaří, či jak špatně můžete skončit.

Závistivcům neříkejte nic o tom, co se vám podařilo uskutečnit nebo co jste získali, či jaké vás potkalo štěstí. Dokáží do každé radosti ihned ukápnout jedovatou slinu. Budete se vdávat? Jen aby ti to vydrželo, dneska se každý druhý rozvádí. Čekáte přírůstek do rodiny? S dětma jsou starosti a člověk ani neví, co z toho vyroste. Pořídili jste si vlastní byt, nové auto, dovolenou v zahraničí? Vy jste na tom dobře, to my si ani nemůžeme dovolit jít do kina.

Když už se stane, že vás někdo „rozhodil“, zkuste se zbavit špatných myšlenek. Procházka na čerstvém vzduchu nejlépe v přírodě, v parku, nebo ještě lépe běh, jízda na kole, či namáhavé zvedání činek způsobí, že vnímáte své tělo a nemáte čas si lámat hlavu. Můj kamarád, když ho něco naštve, štípá dříví. Kdo umí meditovat, je na tom také dobře.

K Sókratovi přišel člověk, který mu chtěl říci něco o jeho příteli. Sókratés řekl: „Počkej chvilku a odpověz mi nejdříve na tři otázky. Rozmysli si přitom dobře, co mi odpovíš. Za prvé, jsi si jistý tím, že to, co mi chceš sdělit, je zaručeně pravda?“ „Nó – to nevím určitě.“ „Za druhé, je zpráva dobrá, nebo špatná?“ „Špatná.“ „Za třetí, myslíš, že by bylo užitečné a prospěšné, abych to věděl?“ „Asi nebylo.“ „Tak proč mi chceš říct něco, co není ani dobré, ani užitečné, a o čem ani nevíš, jestli je to pravda?“ Ani vy se nenechte ovlivnit pomluvami a sami je nešiřte dál. Pomluva je jeden z nejhorších a nejúčinnějších jedů, který může doslova otrávit a zničit něčí život. Kdo jeho působení sám na sobě pocítil, ví dobře, o čem mluvím.

I.K. 17.4.2015
Reklama