ornament

Diskuse a ne jen ty internetové

Tento článek bereme v podstatě i jako pravidla pro přidávání příspěvků do diskusí u článků na tomto webu.

V naší společnosti, existují dva přehnané zlozvyky. Bohužel nejsme schopni se omluvit, a za druhé omlouváme se zbytečně moc. Souvisí to s našimi názory, a názory na názory.

Názory druhých bývá těžké akceptovat, a když někdo nechápe nás, rádi říkáme „můžu si říkat, co chci je přece demokracie ne“ cool. Jiní se naopak ostýchjí vyjádřit se a přitom by právě jejich pohled na věc mohl být tím přínosným.

Tím co prohlásíme, říkáme něco sami o sobě

Tak trochu cítíme, že odhalíme své nitro. A tak když nás někdo kritizuje, bereme to velmi osobně. Naučit se kritizovat, respektovat a nebrat si jiné názory osobně, tak aby to někam vedlo je hlavním uměním diskuse. Hlavní podstatou je pravděpodobně moudrost. Zní to trochu starožitně ale…

Někdo kdysi řekl, že moudrost je schopnost chápat. Dobře si tu větu prohlédněte a zamyslete se nad ní, je tam totiž obsaženo úplně vše. Právě poslední slovo je kruciální. Chápat znamená rozumět, a to jak logikou, tak citem. Říkáme, pochopili jsme nějaký logický problém, nebo já tě chápu, dokážu se do tebe vcítit, také jsem to zažil.

Někdy nám spíš než respektovat nezbude než věc tolerovat. Ten rozdíl tak nějak tušíme, že. Tolerujeme s přimhouřenýma či rovnou zavřenýma očima, také se skřípajícíma zubama, nebo s velkou dávkou shovívavosti nad tím blbečkem. To že něco mlčky strpíme, nemusí být známkou naší tolerance, rozdíl je ve vědomém rozhodnutí. Jinak je to nedostatek asertivity. Každopádně tolerance je ještě o stupínek nad respektem.

Přesvědč mě

Přistoupit na cizí úhel pohledu bereme jako prohru. Zvláštní je, že náš názor považujeme tak nějak za svůj majetek, a přitom čím víc lidí se s námi o něj dělí, tím jsme šťastnější. To se běžnému majetku moc nepoštěstí.

Takže když se shodnem, dohodnem a rozumíme si je to skvělé, a když ne tak se stejně můžeme něco naučit, něco pochopit, o světě o ostatních o sobě.

Nezávislost a nestrannost bývá těžká, ale i tak vám ji rádi poskytneme, ať již v komentářích či v článcích. Jediné co za to požadujeme je slušnost a rozumná míra korektnosti.

 

Hezký den vám přeje váš Owl In The Cloud

admin 17.4.2015
Reklama