Syndrom „SMSkového krku“

Nejedná se, prosím, o žertovnou hlášku, a i když se diagnóza „syndrom SMS krku“ zdá na první pohled absurdní, není tomu tak. Ve skutečnosti jde o dost závažný jev, který ohrožuje především děti a mládež.

O co jde? Skutečnost, že mnohdy trávíme až několik hodin ohnutím nad mobilem nám rozhodně neprospívá. V minulosti se řešil problém, nakolik je škodlivé elektromagnetické záření, které mobilní telefony vydávají, zda může poškodit struktury mozku včetně vzniku jeho nádorů. Tato podezření nebyla nikdy jednoznačně prokázána, ale také nebyla stoprocentně vyvrácena.  K jednoznačným závěrům ale docházejí ortopedi, především ti, kteří se specializují na operace páteře. Problém spočívající v používání mobilů, především chytrých telefonů spočívá ve významném opotřebení páteře vedoucím k jejím zánětům, blokádám, degeneraci, a které se mohou vystupňovat až k nezbytnosti chirurgického výkonu.

Alarmující je fakt, že se často jedná již o děti sedmi- až osmileté, které chytré telefony používají již v nejranějším věku. Protože se jejich páteř doposud nevyvinula, mohou být její patologické změny nevratné. Pokud strávíme v nepřirozeně ohnuté poloze dvě až čtyři hodiny denně, představuje to, sedm set až tisíc čtyři sta hodin ročně. Každé nahlédnutí, mnohdy zcela zbytečné, na stránky facebooku, použití mobilních aplikací, čtení zpráv, či prohlédnutí fotek, nám načítá další a další rizika do budoucnosti. Podle amerického ortopeda Kennetha Hansraye při správném vzpřímeném postavení nese krční páteř zátěž rovnající se zhruba pěti kilogramům. Čím více se hlava předklání, tím větší zatížení způsobuje. V úhlu třiceti stupňů už drží osmnáct kilogramů, a pod šedesáti stupni dokonce dvacet sedm kilogramů!

Možná ochrana

Důležité je správné držení chytrého telefonu. Stačí například sledovat obsah informací na mobilu pouze pohybem očí a nikoli celé hlavy.  Pouhé sklonění zraku nebude krční páteř namáhat. Držení telefonu mezi hlavou a ramenem je další zbytečnost. Pokud potřebujete mít při telefonování volné ruce, pořiďte si sluchátka handsfree, nebo headset. Také monitor počítače na stole by měl být umístěn ideálně do výše očí tak, abychom nemuseli vystrkovat bradu.

O tom, že bychom se měli vážně zamyslet nad tím, kdy tyto elektronické hračky užíváme zcela zbytečně a také nad tím, jak se zabavit jinak, je asi bohužel zcela zbytečné doporučení, pokud jsme již nositeli jiné diagnózy, a sice „závislost na digitálních mediích“ – i když toto doporučení mělo být vlastně na prvním místě.

I.K. 16.10. 2016
Reklama